Elmark Automatyka Sp. z o.o.
Menu
Strona główna
O nas: Elmark Automatyka Sp. z o.o.
Nasze forum
Inne/ciekawe strony www
Artykuły
WISE-4000 - moduły IoT
ADAM-6266 - kontrola wentylacji
ADAM-6200 - inteligentne moduły I/O
WIRE-CHIP, JAZZ i moduły ADAM
EKI-122X - konwertery Modbus
ADAM-6000 - funkcje P2P i GCL
O czym warto wiedzieć
Protokół ADAM-ASCII
Protokół Modbus
Implementacja Modbus/RTU
Implementacja Modbus/TCP
Wyjścia przekaźnikowe
Seria ADAM-6000 i język PHP
Najpopularniejsze modele
ADAM-4520 Optoizolowany
konwerter RS-232/422/485
ADAM-4017+
Wejścia analogowe (RS-485)
ADAM-4055
We/wy cyfrowe (RS-485)
ADAM-5000/TCP
Kaseta Modbus/TCP
ADAM-6017
Wejścia analogowe
ADAM-6060
We/wy cyfrowe (przekaźnikowe)
USB-4711A Uniwersalny
moduł pomiarowy AI/AO/DI/DO
USB-4711A
Uniwersalny moduł pomiarowy AI/AO/DI/DO

      Bogata oferta sprzętu pomiarowego firmy Advantech, oparta głównie o karty plug-in (ISA/PCI) umieszczane wewnątrz komputera oraz zewnętrzne rozproszone systemy kontrolno-pomiarowe serii ADAM wyposażone w interfejs szeregowy lub ethernetowy, została poszerzona o serię modułów USB-47XX, a wśród niej o uniwersalny przenośny moduł pomiarowy USB-4711A z interfejsem USB (2.0). Urządzenie wyposażone zostało 12-o bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy, który wraz z układami multiplekserów, programowalnym wzmacniaczem i pamięcią FIFO (1k próbek) udostępnia użytkownikowi 16 wejść analogowych napięciowych ze wspólną masą, z konfigurowalnymi zakresami wejściowymi (od ±625mV do ±10V) i maksymalną szybkością pracy osiągającą wartość 150 tys. pomiarów na sekundę (w przypadku korzystania z interfejsu USB w wersji 1.1 liczba ta ograniczona jest do 30 tys.). Dodatkowo urządzenie wyposażono w dwa wyjścia analogowe (także napięciowe, z zakresami wyjściowymi wybieranymi spośród czterech dostępnych opcji: ±10V, ±5V, 0÷10V, 0÷5V), 8 wejść i 8 wyjść cyfrowych (zgodnych ze standardem TTL) oraz jeden licznik zdarzeń o pojemności 16-u bitów. Istotną zaletą modułu jest to, iż nie wymaga dodatkowego źródła zasilania (które pobiera z portu USB, przy maksymalnym poborze mocy rzędu 450mA), ani dodatkowych modułów przyłączeniowych (zaciski śrubowe do podłączenia wszystkich sygnałów we/wy umieszczone są na samym urządzeniu).

      Wraz z modułem producent dostarcza oczywiście - tak jak w przypadku wszystkich pozostałych pozycji z oferty sprzętu pomiarowego - pakiet driverów pozwalających na swobodne wykorzystanie urządzenia w tworzonym oprogramowaniu pomiarowo-sterującym (Windows 2k/XP/Vista). Pierwszym etapem, który wykonać należy jeszcze przed pierwszym podłączeniem modułu do komputera jest zainstalowanie menadżera urządzeń (Advantech Device Manager) oraz pakietu bibliotek dll. Po wykonaniu tego kroku i podłączeniu modułu do komputera system operacyjny automatycznie wykrywa urządzenie, które w tym momencie jest już gotowe do pracy. Do dyspozycji użytkownika pakiet bibliotek dll udostępnia szereg funkcji (ok. 50) dotyczących dostępu do modułu. I tak dla przykładu: w najprostszym przypadku celem wykonania pojedynczego pomiaru analogowego skorzystać należy z funkcji wyboru urządzenia, otwarcia urządzenia, funkcji pobrania wartości analogowej (dla której parametrami są: numer kanału i zakres wejściowy) oraz oczywiście zamknięcia urządzenia. W przypadku konieczności skanowania wejść analogowych z dużymi częstotliwościami struktura programu staje się oczywiście bardziej rozbudowana. Dla użytkowników, którzy oprogramowanie takie chcieliby stworzyć przy jak najmniejszym nakładzie pracy z pomocą przychodzi pakiet kontrolek ActiveX, będący nakładką na przedstawiony zestaw funkcji bibliotecznych. Korzystając z kilku dostarczanych kontrolek w bardzo prosty sposób można stworzyć własną aplikację pomiarową, także z możliwością wykorzystania środowisk z obsługą języka Visual Basic for Application (np. Microsoft Excel). Dostarczany przez producenta sprzętu driver do LabView pozwala oczywiście na wykorzystanie modułu także i w tym środowisku programistycznym (w wersji 6i lub wyższej).

      W przypadku aplikacji pomiarowych, dla których jednym ze stawianym wymagań jest zapewnienie mobilności sprzętu pomiarowego z możliwością podłączenia do komputera przenośnego typu notebook zastosowanie modułu USB-4711 wydaje się być idealnym rozwiązaniem.

Polecamy także: więcej informacji o sprzęcie pomiarowym USB.