Elmark Automatyka Sp. z o.o.
Menu
Strona główna
O nas: Elmark Automatyka Sp. z o.o.
Nasze forum
Inne/ciekawe strony www
Artykuły
WISE-4000 - moduły IoT
ADAM-6266 - kontrola wentylacji
ADAM-6200 - inteligentne moduły I/O
WIRE-CHIP, JAZZ i moduły ADAM
EKI-122X - konwertery Modbus
ADAM-6000 - funkcje P2P i GCL
O czym warto wiedzieć
Protokół ADAM-ASCII
Protokół Modbus
Implementacja Modbus/RTU
Implementacja Modbus/TCP
Wyjścia przekaźnikowe
Seria ADAM-6000 i język PHP
Najpopularniejsze modele
ADAM-4520 Optoizolowany
konwerter RS-232/422/485
ADAM-4017+
Wejścia analogowe (RS-485)
ADAM-4055
We/wy cyfrowe (RS-485)
ADAM-5000/TCP
Kaseta Modbus/TCP
ADAM-6017
Wejścia analogowe
ADAM-6060
We/wy cyfrowe (przekaźnikowe)
USB-4711A Uniwersalny
moduł pomiarowy AI/AO/DI/DO
ADAM-4055
Moduł 8 wejść i 8 wyjść cyfrowych (z obsługą Modbus/RTU)

      Moduł ADAM-4055 jest obecnie najpopularniejszym - najpowszechniej stosowanym przez naszych klientów - modułem wejść/wyjść cyfrowych w serii ADAM-4k. Za pomocą interfejsu szeregowego RS-485 umożliwia dostęp do ośmiu zdalnych wejść i ośmiu zdalnych wyjść cyfrowych. Stany wszystkich wejść i wyjść sygnalizowane są za pomocą diód świecących LED. Wejścia cyfrowe przystosowane są do sygnałów o napięciu nie przekraczającym 50V. Wyjścia cyfrowe - typu otwarty kolektor - zapewniają możliwość sterowania odbiornikami zasilanymi napięciem w zakresie 5÷40V, przy maksymalnym poborze prądu 200mA, i są dodatkowo chronione diodą przewiprzepięciową zabezpieczającą tranzystory wyjściowe na wypadek załączania obciążenia o charakterze indukcyjnym. Wszystkie we/wy są optoizolowane (2.5kV). Moduł wykorzystywany jest zarówno jako urządzenie współpracujące bezpośrednio z komputerem, oraz jako rozszerzenie I/O sterowników programowalnych.

      Komunikacja urządzenia nadrzędnego (komputera, sterownika itp.) z modułem odbywać się może za pośrednictwem protokołu ADAM-ASCII (prosty protokół znakowy opracowany przez producenta) lub Modbus/RTU. Wraz z modułem dostarczane jest oprogramowanie narzędziowe ADAM.NET Utility służące do jego konfiguracji jak i diagnostyki. Podobnie jak wszystkie moduły I/O serii ADAM-4k przystosowany jest do montażu nasciennego lub na szynie DIN oraz do zasilania napięciem stałym w zakresie 10÷30VDC.

Kilka istotnych informacji na temat wykorzystania wejść cyfrowych w module:

      Dużą zaletą modułu ADAM-4055 jest to, iż jako jedyny [na tą chwilę] moduł wejść cyfrowych w serii ADAM-4k posiada możliwość sprzętowej konfiguracji wejść. Dokładniej: podobnie jak większość modułów umożliwia stosowanie tych wejść w trybie DRY CONTACT (zestyk zwierny) jak i WET CONTACT. Praca w trybie DRY CONTACT (zmiana stanu danego wejścia cyfrowego po jego zwarciu z masą) pociąga za sobą konieczność zastosowania w module wewnętrznego podciągu (źródło napięcia plus dioda i rezystor) do stanu wysokiego. Czyli w momencie, gdy:

• nic do danego wyjścia nie podłączymy: uzyskujemy stan wysoki
• dane wejście zewrzemy z masą: uzyskujemy stan niski

• do danego wejścia przyłożymy napięcie powyżej progowego: uzyskujemy stan wysoki
• do danego wejścia przyłożymy napięcie poniżej progowego: uzyskujemy stan niski

      Jest to bardzo dobre i uniwersalne rozwiązanie, które nie zdaje jednak egzaminu w momencie, gdy dane wejście cyfrowe wysterowujemy nie urządzeniem z wyjściem tranzystorowym, tylko z wyjściem przekaźnikowym: czyli albo nie podając nic, albo podając wysokie (ponad próg) napięcie. W takim przypadku cały czas uzyskiwalibyśmy niestety stan wysoki. I tu z pomocą przychodzi nam sprzętowa konfiguracja wejść cyfrowych w module ADAM-4055. Schemat struktury każdego z wejść przedstawia ponizszy rysunek:


      I jak widać "operując" zworkami J1 i J2 możemy poszczególne wejścia cyfrowe modułu dowolnie przystosowywać do naszych potrzeb/aplikacji. Domyślnie (fabrycznie) włączone są oba tryby, jednak w przypadku zaistnienia takiej potrzeby możemy to w module ADAM-4055 w każdej chwili zmienić.

Przy okazji polecamy Państwa uwadze także pozostałe moduły we/wy cyfrowych serii ADAM-4k.